en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
İLKEL KORDALILAR
917
tulumlular, kafatassızlar, ilkel, kordal, ilkel kordalılar

İLKEL KORDALILARIN ÖZELLİKLERİ

İlkel kordalılar, omurgalılar grubu ile birlikte kordalılar adı verilen bir üst sınıflandırma grubu içinde yer alır. Kordalılar bazı özellikleri ile diğer hayvanlardan ayrılır.

Kordalılar hayatlarının (embriyodan ergin bireye kadar) en az bir döneminde notokorda, kuyruğa, sırt bölümünde içi boş bir sinir kordonuna ve solungaç yarıklarına sahiptir.

Notokort (sırt ipi) embriyonun sırt bölümünde yer alan, baştan kuyruğa doğru uzanan ve destek sağlayan yapıdır. Notokort omurgalı hayvanlarda gelişerek omurgayı oluşturur.

İlkel kordalılar, kordalıların yukarıda sıralanan ayırt edici özelliklerini taşır. Ancak omurgaları yoktur. Bu grupta tamamı denizlerde yaşayan yaklaşık 2500 tür vardır.

2-    İLKEL KORDALILAR

A-Tulumlular
B-Kafatassızlar  

 olarak iki gruba ayrılır.

A-TULUMLULAR

Tulumlular (Urochordata) ya da Kuyruğu kordalılar, boyları 2-3 cm olan, kutuplardan ekvatora kadar denizlerin çeşitli derinliklerinde bulunan hayvanlardır. Yalnız larva döneminde notokorda bulunur ve kuyruk bölümündedir. Bu yüzden kuyruğu kordalılar (Urochordata) olarak adlandırılırlar. Vücut yüzeyinde bulunan selülozik örtü sebebiyle de tulumlular 

B-KAFATASSIZLAR

Kafatassızlar (Latince: Cephalochordata , Acrania  da Leptocardia) Kordalılara ait olan, kafatasları (cranium),omurilikleri ve diğer çıkıntıları kemikleşmemiş olan bir gruptur